Bolu Belediyesi laptop dağıtım kampanyasının yedincisini düzenledi 1043 ÖĞRENCİYE LAPTOP VERİLDİ

Ana Sayfa / HABER / Bolu Belediyesi laptop dağıtım kampanyasının yedincisini düzenledi 1043 ÖĞRENCİYE LAPTOP VERİLDİ

Bolu Belediyesi laptop dağıtım kampanyasının yedincisini düzenledi 1043 ÖĞRENCİYE LAPTOP VERİLDİ Bolu Belediyesi, geleneksel hale getirdiği, Bolu’da liseyi bitirip dört yıllık üniversite kazanan öğrencilere laptop dağıtımı...

Bolu Belediyesi, geleneksel hale getirdiği, Bolu’da liseyi bitirip dört yıllık üniversite kazanan öğrencilere laptop dağıtımı kampanyasının bu yıl yedincisini düzenledi. İkbal Gürpınar’ın sunuculuğuyla gerçekleştirilen laptop dağıtım töreninde 1043 öğrenciye laptop dağıtıldı. Eğitime verdiği destekten ötürü Bolu Belediyesine Bakanlıklardan tebrik telgrafları yağdı.

Bugüne kadar Bolu Belediyesi tarafından altı kez gerçekleştirilen laptop dağıtımı kampanyasının yedincisi düzenlendi. Altı yılda toplam 4502 laptop dağıtan Bolu Belediyesi bu yıl da toplam 1043 adet laptop dağıttı. İkbal Gürpınar’ın sunumu ile gerçekleştirilen laptop dağıtım programına Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, ilçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri öğrenciler ve öğrenci aileleri katıldı. Bolu Belediyesinin eğitime verdiği destekten ötürü de tebrik telgrafları yağdı.BAKANLIKLARDAN TELGRAF YAĞDI
Bolu Belediyesine tebrik telgrafları yağarken, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de telgraf göndererek Bolu Belediyesini tebrik etti.

“YAŞASIN BOLU BELEDİYESİ”
Program İkbal Gürpınar’ın gençlere nasihatleri ve hayatın içinden verdiği güzel örneklerle başladı. Protokolün yerini almasının ardından İkbal Gürpınar açılış konuşmasını yaparak, “Bugün gençlerin düşünüldüğünü ispatlayan ve bütün Türkiye’ye örnek olacak bir projenin yedincisini gerçekleştirmek üzere buradayız. Allah bunu akıl edenlerden, uygulamada emeği geçen herkesten razı olsun. Yaşasın Devletimiz, yaşasın Bolu Belediyesi diyoruz” dedi.

GÜRPINAR, BAŞKAN YILMAZ’A ÖVGÜ YAĞDIRDI
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a övgüler yağdıran İkbal Gürpınar, “Herkesimden insanın rahatlıkla yaşayabileceği bir ülkede yaşamaktan dolayı gurur duyduğumu ve Allah’a nasıl teşekkür edeceğimi bilmenizi istiyorum. Bunun farkında olur ne olursunuz. Köroğlu’nun diyarında, Türkiye’nin akciğeri, tabiatın başkenti ve ben şunu da eklemek istiyorum Türkiye’nin moral başkenti Bolu. Siz belki burada yaşadığınız için farkında değilsiniz çünkü gözün gördüğüne beyin alışıyor. Biz depresyona girmeye ramak kala soluğu Bolu’da alırız. Çok şanslısınız bu güzel şehirde sürekli, 24 saat çabalayan, çalışan bir Başkan var. O başkanı o güzel alkışlarla sahneye davet ediyorum” diyerek konuşmasını yapmak üzere Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı sahneye çağırdı.“BOLU HALKI ÖNEMLİ VE ENDER”
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Uzunca bir zamandır sizlerin sayesinde sizlere hizmet etmenin şerefini Rabbim bize bağışladı. Bolu özel bir kent. Dört mevsimin doyasıya yaşandığı Dünyada örnek yer ve bu yüzden tabiatın kalbi diyoruz. Aynı zamanda burası Köroğlu diyarı. Yiğitlerin harman olduğu yer. Burası aynı zamanda fetihlerin sebebi olan Akşemseddin’i, Tokadi Hayrettin’i bağrında barındıran ulvi bir mekan. Yüzde 65’i ormanlarla kaplı bir yerde yaşamamıza rağmen, ormanlara zarar vermeyen belki de en ender insanlarsınız. Bir Belediye Başkanı olarak size şirin görünmek için söylemiyorum. Siyaseten Ak Parti iktidara geldiğinde elektrik kaçak kayıp oranı Türkiye’de yüzde 23’tü. Şuan nereye geldi bilemiyorum. Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 8 olduğunu ve Bolu’daki ortalamanın da yüzde 5,75’lere geldiğini söylersem o zaman Bolu insanının ne kadar değerli olduğunu ifade etmiş oluruz. Tabi böyle bir yerde Belediye Başkanlığı yapmak büyük bir şeref. Bu şeref uzunca bir süredir üzerimizde taşıdığımız ve sizlere hizmet etmekten onur duyduğumuz bir makamdayız. Bir hizmetçiniz olarak normalde iyi şeyler yapmaya çalıyoruz. Sizleri çok üzüyoruz çok sıkıntıya sokuyoruz ve bazen artık burnunuzdan soluduğunuz zamanlar oluyor ama artık yavaş yavaş ileriye doğru gittiğimizi görüyorsunuz. Belediyemizin çalışmaları içerisinde iyi bir noktaya geldiğimizi söyleyebiliriz. Şehri geleceğe taşıyacak bu kadar güzel coğrafyayla uyumlu bir kenti oluşturmak için de çok ciddi gayretler içerisinde olduğumuzu görüyorsunuz. Bir Dünya kendi oluşturmaya gayret ediyoruz ve bu konuda da mesafe aldığımızı bilesiniz. Tabi ilk Belediye Başkanı olduğumuz zamanlar ekonomik yapı itibari ile çok sıkıntılar çektiğimiz zamanlardı, personeline maaş ödeyemeyen bir belediyeyi alıp şuan hiçbir sıkıntısı olmayan ve Türkiye’deki belediyeler arasında kendi nüfusuna göre en güçlü belediye haline gelen bir belediye olduk. Dün bazı sosyal ve kültürel programlar yaparken çok zorlanıyorduk. Dün cebinde 100 lira varken 20 milyonluk borcu döndürebilmek için çabalayan bir belediyeden şuan neredeyse bütçesinin yüzde 10’una yakınını bankalarda nakit olarak bulunduran bir belediyeye dönüştük. Bize bu gücü sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

“GELECEĞİMİZE BİR NEBZE TUZ KATIYORUZ, ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEY YAPMIYORUZ”
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Başkan Yılmaz, “Bütün amacımız şehri imar etmek. Şehirleri imar etmek ve geleceğe taşımak için, yaşanılabilir kentler haline getirebilmek için belediye başkanları olarak hepimiz çalışıyoruz. Zaten son TÜİK verilerine göre Bolu’nun yaşanılabilir en iyi kentlerden birisi olduğunu biliyoruz. Ama biz Dünya kenti olmak istiyoruz. Ona yönelik imar çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama asıl şehri şehir yapan imarı değil orada yaşayan insanlarıdır. Bu insanların imarını bizim yapabilme gücümüz yok. İşte bunun için Türkiye’deki üniversitelerimiz, ilim irfan yuvalarımız bu işi yapacak. Bizlerse karınca kararınca sizlere destek vermeye çalışıyoruz. İlk defa Türkiye’de dört yıllık bir üniversiteyi kazanan Bolulu bütün öğrencilere laptop dağıtan bir belediyeyiz. Eğer biz bunu iyi anlatabilirsek Türkiye’deki bütün belediyeler bu işi yaparlar. Yani neslimize, geleceğimize sahip çıkarlar. Biz geleceğimize bir nebze tuz katıyoruz, çok önemli bir şey yapmıyoruz ve her sene verdiğimiz bilgisayarların kapasite özelliklerini artırıyoruz çünkü gücümüz arttıkça da kaliteyi artırmaya çalışıyoruz. Gençler sizler her şeye layıksınız. Ben ilk belediye başkanı olduğumda Bolu’da bir kafeterya bile yoktu. Üniversitemiz çok hızlı gelişiyor. 30 bin öğrenci sayısına yaklaştık. Bu nüfusumuza göre çok önemli bir öğrenci sayısı. Tabi bu öğrencilerimizin gezebileceği, oturabileceği, eğlenebileceği mekanlar oluşturmak da bizim görevimiz. O konuda şuan üniversiteye yaklaştık ve önüne geçmek durumundayız. Her şey sizlersiniz. Allah sizleri üniversiteyi kazandırma konusunda yetiştiren anne ve babalarınıza güç ve kuvvet versin. Onlardan Allah razı olsun. Sizler ise bizim umudumuzsunuz. Ülkenin iyi yetişmiş insanlara ihtiyacı var. İyi yetişin. Bu konuda bizim yaptığımız sadece ufak bir destektir” şeklinde konuştu.

“GÖRDÜĞÜNÜZ İYİ ŞEYLER İÇİN PROJELER ÜRETİN”
Son olarak öğrencilerden bir ricası olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Üniversitede okuduğunuz süre içerisinde gittiğiniz yerlerde gördüğünüz iyi şeyler için projeler üretmenizi ve bize şehrimizi Dünya şehri yaparken destek vermenizi bekliyorum. Allah bahtınızı açık etsin. Allah gelecekte sizleri ülkemizin her türlü problemini çözebilecek insanlar olarak karşımıza çıkarsın. Saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.“BU BÜYÜK BİR MEDENİYETİN ÇOCUKLARININ SAHİP OLDUĞU BİR FAZİLETTİR”
Daha sonra konuşma yapmak için kürsüye gelen Bolu Valisi Aydın Baruş,” Mirasçısı olmaktan büyük onur ve gurur duyduğumuz bir medeniyetin 21. yüzyıldaki emanetçileriyiz. Tarihin üzerimize yüklediği büyük sorumluluklar var. Tabi bu sorumlulukların altından kalkabilmek için değerli insan kaynağına ihtiyacımız var. Bugün Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda eğitimli insan kaynağına sahip ve bu insan kaynağına gereken değeri veren ülkeler olduğunu görüyoruz. Sadece doğal kaynaklara ve petrole sahip olmak toplumlara huzur, mutluluk ve kalkınmışlık getirmiyor. Bugün yakinen şahidiz ki çevremizde çok zengin petrol yataklarına sahip Orta Doğu ülkeleri maalesef bir kavganın, bir savaşın içerisinde. Çevremizde olan bu kargaşanın içerisinde Türkiye olarak kardeşlik içerisinde, huzur içerisinde yaşama mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelede çok değerli kardeşlerimizi, polislerimizi ve askerlerimizi kaybediyoruz. Bu vesile ile teröre karşı savaşan ve teröre karşı her şeyini ortaya koyarak bin bir fedakarlıkla Bolu’daki ve Türkiye’deki bütün insanların huzur içerisinde uyumasını sağlamak için çaba sarf eden, bu uğurda canını veren aziz şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Allah bizi onların şuurundan ve bilincinden ayırmasın. Bir memleket için bir ülke için canını vermek ve bu uğurda seve seve ölüme gidebilmek fazileti ancak büyük bir medeniyetin çocuklarının sahip olduğu bir fazilettir” şeklinde konuştu.“SADECE İLİM SAHİBİ OLMAK YETMEZ”
Sadece ilim ve bilgi sahibi olmanın yeterli olmayacağını belirten Vali Baruş, “Değerli misafirler biz sevgili gençlerimizi işte mirasçısı olduğumuz bu büyük medeniyetin gelecekteki yolculuğunun ümit bağlandığı ve bizi geleceğe taşıyacak fertler olarak görüyoruz. Bu gençlerimiz gelecekteki büyük Türkiye’nin hem bölgesinde hem de Dünyada mazlumlara kucak açan ve adaleti hakkı dünyaya duyuran, geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanlığın ümit bağladığı bir medeniyetin temsilcileri olarak görüyoruz. Bunun için de sadece ilim sahibi olmak yetmez. Malumunuzdur ki bugün artık Dünya sanayi ve tarım toplumu olmaktan çıktı ve bilgi toplumu olmayı yaşıyor. Bilişim toplumu çağını yaşıyor. Bugün Dünyanın herhangi yerindeki bir hadise Dünyanın diğer tarafındaki insanlara bilişim yoluyla anında nakledilebiliyor. Bu bilgi çerçevesinde biz eylemlerimizi, hareketlerimizi ve tavırlarımızı belirliyoruz. İşte bilgi edinme konusunda çok geniş olanaklara sahip olan gençlerimiz, teknoloji imkanlarını kullanarak hem bilgi dünyalarını zenginleştirecekler hem de sahip oldukları bilgileri amel haline getirmek, pratik hale getirmek için şuur sahibi olacaklar. Gençlerden beklediğimiz budur. İlim sahibi olmak yetmez, bilgi sahibi olmak yetmez. İnsanlığa faydalı olmak, toplumumuza faydalı olmak için arif olmak gerekir, marifet sahibi olmak gerekir. Ben bütün gençlerimizin bu şuurda yetiştiğini biliyorum. Bizim ümit bağladığımız Bolulu ve Türkiyeli gençlerimizin gelecekteki büyük Türkiye’de çok önemli pay sahibi olacaklarını da biliyorum. Yeter ki bize sağlanan imkanları iyi değerlendirelim ve bunları ülkemizin ve toplumumuzun faydasına kullanalım” dedi.“BELEDİYE BAŞKANIMIZI VE BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM”
Baruş, “Devletimiz, hükümetimiz bugün lisans eğitimi yapan öğrencilerimize 400 TL kredi ve burs imkanı sağlıyor. Tabi bu yüksek lisans ve doktorada katlanarak artıyor. Diğer taraftan yine son yıllarda yapılan yurt yatırımlarıyla artık talep eden öğrencilerimiz Kredi Yurtlar Kurumunda çok iyi olanaklarda kalma şansına sahipler. Bugün Bolu olarak Kredi Yurtlar Kurumunda 3600 öğrenci barındırabiliyoruz. Ama önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bunu 8000’e taşıyacağız ve Bolu’da okuyup da yurtta kalmak isteyen bütün öğrencilerimizin taleplerini karşılama imkanı bulacağız. İşte bu imkanları iyi değerlendirmek ve hem ilimize hem de ülkemize hangi katkılarda bulunabileceğimizin sorgulaması içerisine girerek bu uğurda mücadele ederek ilimizin ve Türkiye’mizin kalkınmasına çok değerli katkılar getireceğinize inanıyorum. Gençlerimize bu imkanları sağlarken yerel yönetimlerin desteğine de ihtiyaç var. Bu anlamda Bolu Belediyesinin 7 yıldır devam ettirdiği bu kampanya çok önemli bir katkıdır. Bundan dolayı Belediye Başkanımızı ve Belediye çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Gençlerimizin bu teknolojik imkanı yararlı ve faydalı bir şekilde kullanmalarını diliyorum. Geleceğin tüm gençlerimize, ülkemize huzur, barış ve adalet getirmesini Cenab-ı haktan niyaz ediyorum. Geleceğiniz güçlü olsun, Dünyaya adalet, hak götürmeye devam edelim” diyerek sözlerine son verdi.

Protokol konuşmalarının ardından 360 derece yaşam koçu olduğunu söyleyerek öğrenciler için hayata dair hikayeler anlatan İkbal Gülpınar, öğrencilerin hayal güçlerinin kısıtlanmaması gerektiğini anlattı. Öğrencilere yaptıkları işleri küçümsememelerini ve hangi üniversiteyi kazanmış olurlarsa olsunlar yaptıkları işi insana hizmet için yapacaklarını belirtti. Bir de hadis okuyan Gülpınar, “ Allah yücelmesini murad ettiği kullarını halkın hizmetine merci kılar” dedi. Daha sonra üniversiteyi kazanan toplam 1043 öğrenci için 1043 adet laptop dağıtımı gerçekleştirildi. (Emrah ÖGET)Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.189823865891 seconds