Bolu'da Et Yolsuzluğu

Ana Sayfa / HABER / Bolu'da Et Yolsuzluğu

Bolu'da Et Yolsuzluğu Bolu Mezbahanesi’nde neydana geldiği belirtilen olay sonrası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından konu hakkında açıklamalarda bulunuldu. İl Müdürlüğü...

Bolu Mezbahanesi’nde neydana geldiği belirtilen olay sonrası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından konu hakkında açıklamalarda bulunuldu. İl Müdürlüğü olayı anlaşmalı oldukları veterinerin ortaya çıkarması sonrası müdahale ettiklerini ve Bolu Belediyesi’nin de ilgili firmayla sözleşmesini tek taraflı fesh ettiğini açıkladı.

Tüberkülozlu etle ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde;
Bolu'da Belediyeye ait Kırmızı Et mezbahanesini sözleşmeli olarak işleten Kuruçay Et Gıda San.Tic.Ltd.Şti.nin faaliyetleri esnasında 28.09.2015 tarihinde kesimi yapılan hayvanlarda sistematik olarak her hayvanın kontrolü yapılırken, yetkili veterinerlerce bir hayvana ait karkas hakkında hastalık teşhisi konmuş ve ertesi gün imha edilmek üzere ayrılan alanda saklanmıştır. Ancak saklanan bu bir adet hayvanın karkasının kaybolduğu yine yetkili veterinerlerce ertesi gün tespit edilmiş ve kurumumuza anında bildirilmiştir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tutulan tutanak ve verilen bilgi çerçevesinde anında olaya müdahale ederek gerekli idari ve teknik işlemleri başlatmıştır. Bu çerçevede;
a) İhmali ve kastı olduğu düşünülen firma hakkında 7.323 TL idari para cezası kesilmiştir.
b)Belediyeye yazı ile bilgi verilerek kiracı işletme hakkında işlem yapılması istenmiş ve Belediye ilgili firmanın sözleşmesini tek taraflı fesh ederek Bolu'daki faaliyetinden men etmiştir.
c)Gerek ihmali olan teknik personel, gerekse ilgili firma hakkında ihmal ve kusurları göz önüne alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
Yukarda ayrıntıları belirtilen ve tek bir hayvanla ilgili olduğu aşikar olan hadise Eylül ayında vuku bulmuş ve müdürlüğümüz gerekli iş ve işlemleri olayın hemen ardından gerçekleştirmiştir. Müdürlüğümüzce halk sağlığını gözeten her türlü kontrol ve anında müdahale uygulamalarını gölgeleyecek şekilde, ayrıca bu tek karkasın piyasaya tüketim için verilip verilmediği ancak savcılık soruşturması sonucunda anlaşılacağı bilinmesine rağmen, aradan geçen 4 aylık bir zaman diliminden sonra konunun gündeme getirilmesi maksatlı ve iyi niyetten yoksun bir yaklaşım olduğu değerlendirilmiştir. Müdürlük olarak istismarı söz konusu olabilecek her alanda olduğu gibi bu olayda da anında müdahale ederek olayın önüne geçilmiş ve gerekli tedbirler anında uygulanmıştır. Buna rağmen halkımızı endişeye sürüklemek maksadıyla böyle bir haber yapılması her şeyden önce halkımıza ve Bolu esnafına haksızlık ve saygısızlıktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0504701137543 seconds