Adil Olmak Zordur

Ana Sayfa / Arşiv / Adil Olmak Zordur

Bolu Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Personellerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma

Bolu Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Personellerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Toplantı Salonunda, "Kamu Yönetiminde Etik İlkeler ve Kuralları" konulu eğitim semineri verdi.
Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer açılış konuşmasında; "3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kanunu ile kurulan İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, kurulduğundan bugüne kadar özellikle fakru zaruret içinde olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan muhtaç vatandaşlarımıza yardım edilmesi konusunda önemli görevler yürütmüşlerdir. Bu vakıflarda görev yürüten siz değerli vakıf çalışanlarının da, vatandaşa hizmet sunmada büyük gayretleri olmuştur. Kamu Yönetiminin her kademesindeki yöneticilerin ve çalışanların adil olması önem arz etmektedir. İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır." Dedi.
Sunumuna; Kanuni Sultan Süleyman'ın "Her iyiliğin kaynağı adalettir... Adil olmayan kişinin elinden çıkan iş, kötü iştir... Peygamberimiz " bir günün adaleti yetmiş yıllık ibadetten üstündür" buyurmuştur. Öyle insanlar vardır ki ellerinde fırsat yok iken Salih (iyi), abit (kul) ve zahit (buyrukları yerine getiren) görünürler. Ellerine fırsat geçince nemrut kesilirler. Hizmetinde kullandığın adamların dış hallerine aldanma! Mala muhabbet göstereni devlet hizmetinde kullanma! zira o adamlar ki, Allah'ın bana emanet ettiği halkı ezerler...Kıyamet günü sorumlu benim!..Ey Gazi Bali Bey: Mansıbımın (paraya, pula, mevkiye önem vermeyen) geliri masrafıma yetmez diye gam çekme, ne dilediğin varsa benden iste, sana emanet ettiğim askerlerimin ve tebaamın ( bir devletin hükmü altında bulunan halk) gençlerini evlat, ihtiyarlarını baba, yaşlılarını da kardeş bil..., bilhassa fukaraya şevkat ve muhabbetle ihsan kapılarını aç!.." Diyerek seminere devam eden Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer; "Divan Şairi Fuzuli'nin "Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar" dizelerine yer vererek, rüşvet gibi etik dışı uygulamaların kamu yönetiminde yeri olmadığını vurguladı. Eğitim seminerine katılan kurum personelleriyle, Halka Hizmet Bilinci, Hizmet Standartlarına Uymak, Amaç ve Misyona Bağlılık, Dürüstlük ve Tarafsızlık, Saygınlık ve Güven, Nezaket ve Saygı, Ayrımcılık Yapmamak, Saydamlık ve Katılımcılık, Hediye Almamak, Kamu Mallarını Korumak, Savurganlıktan Kaçınmak, Çıkar Çatışmasından Kaçınmak, Hesap Verme Sorumluluğu, İmtiyazsız Kamu Hizmeti, Doğruluk gibi etik ilkeleri karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak açıklayan Cemal Yıldızer konuşmasına; Şeyh Edebali'nin:
Ey Oğul; Beysin!
Bundan sonra öfke bize, uysallık sana
Gücenirlik bize, gönül almak sana,
Suçlamak bize, katlanmak sana,
Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana,
Geçimsizlik, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana,
Kötü söz, şom ağız, haksız yorum bize, bağışlamak sana.
Ey Oğul,
Bölmek bize, bütünlemek sana,
Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.
Ey Oğul,
Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz.
Şunu da unutma, insanı yaşat ki devlet yaşasın.
Ey Oğul,
İşin ağır, işin çetin, gücün bağıl kıla.
Allah yardımcın olsun.
Oğul:
İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler.
Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın.
Ama Bunları nerede, nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgârında savrulur gidersin.
Anekdotu ile son verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0870690345764 seconds