Geleceğin Sıra Dışı Meslekleri

Ana Sayfa / Arşiv / Geleceğin Sıra Dışı Meslekleri

Geleceğin meslekleri arasında "vücut parçası imalatçısı", "iklim değiştirme uzmanı", "uzay rehberi", "hafıza artırma cerrahı", "sanal karmaşa uzmanı"

Geleceğin meslekleri arasında "vücut parçası imalatçısı", "iklim değiştirme uzmanı", "uzay rehberi", "hafıza artırma cerrahı", "sanal karmaşa uzmanı" gibi sıra dışı işler bulunuyor
Doktor, öğretmen, avukat olmayı hayal eden gençlerin önüne yakın gelecekte "vücut parçası imalatçısı", "iklim değiştirme uzmanı", "uzay rehberi", "hafıza artırma cerrahı" ve "sanal karmaşa uzmanı" gibi sıradışı meslek tercihleri de gelecek.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yayın organı İşveren'in son sayısında geleceğin mesleklerine ilişkin bir dosyaya yer verildi. Dosyada konunun uzmanları, yakın gelecekte ortaya çıkacak ya da cazibesi artacak mesleklere ilişkin öngörüleri değerlendirdi.

Buna göre, "bireysel portföy yöneticiliği" geleceğin mesleklerine yönelik değerlendirmelerde öne çıkıyor.

Bilgisayar başında geçirilen uzun ve sağlıksız saatlerin beraberinde getirdiği hastalıklardaki hızlı artış, tıbbi hizmetler alanındaki mesleklere ihtiyacı artıracak.

Öne çıkan mesleklerden biri de "aktüerlik". Aktüerlik, finansal riskleri değerlendirebilen, çözümler öneren, her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını irdeleyebilen, sigorta riskleri ile primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yoluyla tespit eden ve geleceğe yönelik stratejik değerlendirmeler yapan bir iş kolu olarak tanımlanıyor.

Gelecekte cazibesi artacak meslekler arasında biyokimyager ve biyofizikçi, satış yöneticisi, salgın hastalıklar uzmanı, bilgisayar sistem analisti, temsilci ve yönetici, pazarlama yöneticisi, üretici, aktör, bilişim hukuku alanında avukat, reklam müdürü, yönetim analisti, ikinci eğitim yöneticisi, finans yöneticisi, pilot, jeolog, piyasa araştırma analisti, hisse satış temsilcisi bulunuyor.

Gelecekte ihtiyaç duyulacak sıra dışı meslekler de dikkati çekiyor. Buna göre, "insan yedek parçası üretimi" olarak da nitelendirilen "vücut parçası imalatçılığı"nın popüler mesleklerden biri haline gelmesi öngörülüyor. Bu işi seçen kişi, hücre ve gen teknolojisindeki ilerlemelerden faydalanarak hasarlı, hastalıklı ve hatta eskimiş organların yerine yenilerini üretecek.

Geleceğin gözde meslekleri arasında beynin kapasitesini artırmaya yönelik çalışacak "hafıza artırma cerrahları" ile ay ve yakın gezegenlerdeki hayatı yaşanılır kılacak "uzay mimarları" bulunuyor.

Geleceğin meslekleri arasında, Facebook ve Twitter gibi sitelerde daha "ilginç" ve "çekici" görünmeyi sağlayacak "kişisel markacı", her şeyin ters gitmesine karşılık kişileri bilgisayar bağımlılığından kurtarmakla yükümlü "sosyal ağ çalışanı" ve elektronik hayatları organize edecek "sanal karmaşa uzmanlığı" bulunuyor.- Ekolojik nedenlerden ve yeni nesillerin algı sistemlerindeki evrimsel değişikliklerden dolayı kağıttan öğrenmenin yerini internet üzerinden dijital gazetecilik, mobil yayınlar alacak. Statik haberlerin, fotoğrafların yerini hareketli, sesli yayınlar alacak. Erişimleri, içerikleri, zamanlaması vb. de kişisel tercihlere göre seçilebilir nitelikte olacak.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.160210132599 seconds