Mahallelere Daha Fazla Önem Verilmeli

Ana Sayfa / Arşiv / Mahallelere Daha Fazla Önem Verilmeli

Sağlık Mahallesi Muhtarı Kudret Güldüren imtiyaz sahibi Erhan Beykoz ile mahallenin sorunlarını masaya yatırdı. İki dönemdir Sağlık mahallesinin

Sağlık Mahallesi Muhtarı Kudret Güldüren imtiyaz sahibi Erhan Beykoz ile mahallenin sorunlarını masaya yatırdı. İki dönemdir Sağlık mahallesinin muhtarlığını yapan Güldüren, Sağlık Mahallesinin başlıca sorunlarını ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın çalışmalarını gazetemize anlattı.

Kudret Gülderen Kimdir?
Evli 3 çocuk babası, 28 yılın 16 yılını Bolu Belediyesinde ve devlette çalışarak emekli oldum. Çocuklarımdan biri Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Yardımcı Doçent, küçük evladım yine aynı üniversitede öğrencidir. Yani kendi halinde tipik bir Türk ailesiyiz.
Bolu'nun En Büyük Mahallesinin Seçmen Sayısı Kaç?
Sağlık Mahallesinin seçmen sayısı 8600 dür. Oturanlarla birlikte toplam 22.000 nüfusa sahibiz.
Kaç sokak var?
Mahallemizde 250'nin üzerinde sokak bulunmaktadır. Sokaklarımızın içinde 10-12 tanesi henüz açılmamış olmakla birlikte, birçok sorunu da beraberinde yaşar.
Sağlık Mahallesinin Başlıca Sorunları Nelerdir?
Sağlık mahallesinin başlıca sorunları, alt yapı yok, sokaklar dar, yağmurlama sistemi yok. Yoğun yağan yağmurda alt katları su basmaktadır, kanalizasyon yağmur sularıyla birlikte taşmakta, yükü çekememektedir. Büyük çoğunlukta sokaklarımızda trotuar yok. Açılmamış sokaklar ve hala tarla olan yerlerden geçen vatandaşlarımızın, çamur içinde geçtiğini görmekteyiz. Kanal üstünde yapılan çalışmaların bir an evvel kanal altı diye tabir edilen yerde de başlamasını istiyoruz. Son olarak belediyemizden bize gelen yazı ile doğalgaz çalışmalarının başlayacağı yönünde. Burada doğalgaz çalışmaları ile umuyoruz ki, diğer sorunlarımız da yavaş yavaş çözülmeye başlar. Bolu'nun en büyük mahallesinde sorunların olması kadar doğal bir şey olamaz. Fakat çözümün adresi olan belediyemizin bize daha fazla zaman ayırmasını, daha fazla önem vermesi gerekmez mi?
Mahallemizde, yıl içinde nakiller yapılır ve yapılan nakiller sonrası başka illerden veya başka mahallelerden gelenleri sadece yardım alacakları zamanlar görüyoruz. Bunun yasal olarak yanlışlığı olmadığını bildiğimizden, her hangi bir adres vererek ikamet oluyorlar. Bu mahallemizde gerçekten mağdur olanlara yapılan haksızlık olarak görüyorum. Neler yapılacağını da doğrusu bilmiyorum.
Mahallenizin eksikleri nelerdir?
Mahallemizde üç adet park yerimiz hazırlandı, bir an evvel yapılmasını istiyoruz.
Otobüs duraklarımızda eksiklikler mevcut. Umut ediyoruz ki, yeni trafik master planı devreye girdiğinde bu sorunda ortadan kalkar. Mahallemizde elektrik direkleri yeni yapılar ve açılan yollarla ortada kaldı. Acil olarak doğalgaz ile birlikte elektriğin yer altına alınması gerekiyor. Böylelikle görsel kirlilikte ortadan kalmış olacaktır.
Sağlık Mahallesine düzenleme yapılmalı mı?
Eski yapıların yıkılmaması ve imardaki eski düzenin değişmesinde ki zorluklardan dolayı ciddi anlamda şehircilik olarak bozukluklar görülmekte. Bazı binaların önünde garaj, kömürlük yapılmış, sonradan buraları asfaltlanırken garaj yolun bir kısmını kesmiş durumda. Buralarında imara uygun olarak yıkılması yada düzeltilmesi gerekiyor.
Mesela, Zekayi Konrapa Caddesi yolu üzerinde kalan orman işletmesi lojmanları duvarının geri çekilmesi ile yolun genişlemesi sağlanır ve ayrı bir görsellik katar.
Mahallemizde 2 hastane, Emniyet Müdürlüğü, bir lise, ilköğretim okulu, engelli çocuklarımız için okulumuz ve bir anaokulumuz mevcut.Bu kadar çok öğrenci ve okulun olması bizi mutlu ediyor.
Belediye'nin yaptığı çalışmaları destekliyor musunuz?
Ben ikinci dönemdir mahallemizde muhtar olarak görev yapıyorum. Bizim çözemeyeceğim hiçbir sorun olmadığını düşünüyorum. Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz mahallelerle ilgili yaptığı çalışmaları destekliyorum. Mahalle Halkımızın bilmesini istiyorum ki, bu yıl yapılacak doğalgaz çalışması ile biraz zor günler yaşayacağız. Doğalgaz çalışmaları bitmesi sonrasında ise, mahallemizi sil baştan, çağdaş, yaşanılabilir bir mahalle olarak inşa etmek için belediyemizin desteğiyle çalışmalara başlayacağız.
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Mahallemizde ben emanetçi olarak muhtarlık yapıyorum. Önemli olan Bolu'muzun en büyük mahallesinin en güzel mahallesi olarak yeniden yapılaşmasıdır. Herkes inanmalı ki, Sağlık Mahallesi hak ettiği yere gelecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0764248371124 seconds