KADINLARIMIZ VE 8 MART KADINLAR GÜNÜ

Ana Sayfa / Arşiv / KADINLARIMIZ VE 8 MART KADINLAR GÜNÜ

Kadın insan mıdır? Evet! Öyleyse Erkek- Kadın ayrımı yapmadan öncelikle kadınlara insan olarak bakmalıyız. Ona göre değer vermeli, değerlendirmeliyiz. Kadının yaratılışından dolayı fiziksel, ruhsal ve duygusal yönden erkeklerden şüphesiz farkı vardır. Bu

Kadın insan mıdır? Evet! Öyleyse Erkek- Kadın ayrımı yapmadan öncelikle kadınlara insan olarak bakmalıyız. Ona göre değer vermeli, değerlendirmeliyiz.
Kadının yaratılışından dolayı fiziksel, ruhsal ve duygusal yönden erkeklerden şüphesiz farkı vardır. Bu fark onun çekiciliğini artırmakta; ilgi ve alakanın üzerine toplanmasını sağlamaktadır.
İslam inancına göre yaratılmışların en şereflisi insandır. İnsanı özel ve güzel yapan AHLAKLIDIR. Ahlak inandığı değerleri yaşamı ile birleştirmekle elde edilir.
Türklerde kadının yeri erkeğinin yanında ve eşit seviyede olmuştur. Hakan'ın yanında aynı yetki ve söz sahibi olarak Hatun yer almıştır. Anadolu kadını hayatın her evresinde eşinin yanında cefasında da, vefasında da yer almıştır.
İslam dini yükümlülük olarak erkek ile kadını eşit tutmuş olmasına rağmen; bazı İslam ülkelerinde; islamın bir insan ve fert olarak kadına sağladığı temel hak ve özgürlükler de zaman içinde birtakım kısıtlamalar olmuştur. Dönemin kültür algılamaları ve islamla ilgisi olmasa da islama dayandırılmaya çalışılan bazı uygulamalar sonucu bu kısıtlamalar maalesef olmuştur. Oysa islamın kadın- erkek diye bir sorunu yoktur. Gerçekten inanan bir insan böyle bir ayrıma gitmez, gitmemelidir.
Ancak; toplumsal gerçekler içinde kadına baktığımızda; ona gereken değer ve önemi vermediğimiz görülmektedir.
- Kadınlar şiddete maruz kalmaktadır.
- Kadınlar Toplumsal faaliyetlerden dışlanmaya kalkışılmaktadır.
- Kadınların o Naif özelliği bir zaaf gibi kullanmaya kalkışanlar onu cinselliğini; REKLAM ve Eğlence aracı olarak kullanmak istenmektedirler. Maalesef bu çekiciliğinin kullanılması kimimizin kız kardeşi, kimimizin eşi ve annesi konumundaki kadınlarımızın şerefinin, onurunun çiğnenmesine yol açtığı gibi toplum da değer kaymalarına da yol açmaktadır.
Kadınların en önemli özelliği İFFETİNİ koruması olmalıdır. Kendisinin alınıp satılan bir ticari eşya gibi kullanılmasına müsaade etmediği gibi bu tür kirli işlere de ÇANAK tutmaktadır.
Kadınlarımızın çalıştığı ortamlarda onlara özel ihtiyaç alanları yönünden bazı sıkıntıları vardır.
Ücret ve sosyal haklar yönünden bazı eksiklikler vardır. Bunları özellikle siyasetçilerimiz değerlendirip düzeltmelidir.
Dünya kadınlar gününü sadece Emekçi ( çalışan) kadınlara özgü bir gün haline getirmek ideoloji kalıbına hapsetmek anlamına gelir. Bu günde KADINLARIMIZIN tüm sorunları tartışılmalı çıkacak sonuçlar değerlendirilip çözüme kavuşturulmalıdır.
Cumhuriyet ile birlikte TÜRK KADINI yeniden erkeğinin yanında eşit ve özgürce yer almıştır. Bazı çevreler bunu eski alışkanlıkları gereği islamı referans gösterek kabul etmek istenmektedirler.
Oysa islamın EY İNSANLAR diye başlayan her açıklamasında ne erkek, ne kadın ayrımı yoktur.
İslamı referans göstererek kadını 2.Plana itmeye çalışan görüşün islamla ilgisi yoktur. Bu hususta Diyanet işleri başkanlığına ve ilahiyatçı bilim adamlarımıza çok önemli görev düşmektedir.
Sanıyla, şerefiyle bir insan olarak kadınlarımız toplumda ( islam inancını taşıyan, yada taşımayan) eşit ve özgür 2. Planda kalmadan horlanmadan, ezilmeden, ticari bir meta gibi kullanılmadan yerlerini almalıdır.
Bu anlamda hepimize görev düşmektedir. Annemiz, bacımız, eşimiz plan kadınlarımıza saygı ve sevgimizi bu özel günlerde bir kat daha fazla sunmalıyız. Nice 8 Martlarda esenlik içinde buluşmak dileğiyle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0682389736176 seconds