Microsoft-Yahoo İşbirliğine Onay Çıktı

Ana Sayfa / Arşiv / Microsoft-Yahoo İşbirliğine Onay Çıktı

ABD'den sonra Avrupa Birliği resmi kurumları da Microsoft ile Yahoo arasındakli işbirliğinin rekabet kurallarına uygun olduğuna hükmetti. Avrupa Komisyonu kararında Microsoft'un Yahoo arama motoruna yapacağı yatırımın "etkin rekabeti etkile

ABD'den sonra Avrupa Birliği resmi kurumları da Microsoft ile Yahoo arasındakli işbirliğinin rekabet kurallarına uygun olduğuna hükmetti. Avrupa Komisyonu kararında Microsoft'un Yahoo arama motoruna yapacağı yatırımın "etkin rekabeti etkilemeyeceği" belirtildi.

Avrupa Komisyonu'nun açıklamasında, Avrupa'daki arama motoru pazarında Microsotf ve Yahoo'nun toplam yüzde 10'luk pata sahip olduğu, dolayısıyla iki firma arasındaki işbirliğinin pazarın yüzde 90'ına sahip Google karşısında rekabeti artıracağı belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı da, geçen hafta Microsoft-Yahoo işbirliğinin rekabet kuralları açısından sakıncalı olmadığı, tersine rekabet ortamını güçlendireceği sonucuna varmıştı.

Microsoft ile Yahoo arasında yapılan ve geçen yılın Temmuz ayında açıklanan anlaşmaya göre Yahoo'nun web sayfasında Microsoft'a ait Bing motoru kullanılacak ve reklam gelirleri de bölüşülecek. Yahoo aramalarında Bing'in kullanılması karşılığında Yahoo da reklam satış ve yönetim işlerini yürütecek.

10 yıl geçerli olan anlaşmanın ilk ilk beş yılında arama motorundan kazanılan paranın yüzde 12'sini Microsoft, yüzde 88'ini ise Yahoo alacak. Resmi otoritelerin onaylanmasını takiben operasyonun birkaç gün içinde başlatılması bekleniyor.

Microsoft 2008'de Yahoo'nun tamamını satın almak için 47.5 milyar dolar önermiş, teklif Yahoo tarafından geri çevrilmişti.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0548501014709 seconds