Oyun Endüstrisi Sinemayı Solladı

Ana Sayfa / Arşiv / Oyun Endüstrisi Sinemayı Solladı

"Sinemada hiç bir şey eskisi gibi olmayacak" sloganıyla vizyona giren 3D teknolojili Avatar, tüm zamanlarda en yüksek gişe hasılatı yapan filmlerden biri olmaya aday. Listenin ilk sırasını Avatar'ın yönetmeni James Cameron'ın bir başka

"Sinemada hiç bir şey eskisi gibi olmayacak" sloganıyla vizyona giren 3D teknolojili Avatar, tüm zamanlarda en yüksek gişe hasılatı yapan filmlerden biri olmaya aday. Listenin ilk sırasını Avatar'ın yönetmeni James Cameron'ın bir başka filmi, Titanic, 1.8 milyar dolarla işgal ediyor.

Sinema sanayiinin bu dehşet verici hasılat gelirleri tüm basında yer bulurken, henüz çok söz edilmeyen ama eğlence sektöründe hızla payını artıran bir alt sektör yakında birincilik koltuğuna oturabilir. Farklı platformlarda ‘artırılmış gerçeklik' uygulamaları artan oranda kullanılan bilgisayar oyunları, pek çoğuna göreyse çoktan sinema sektörünü geride bırakmış durumda.

Bu gidişe en iyi örnek, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürülen Call of Duty: Modern warfare 2 adlı savaş oyunu. Piyasaya çıktıktan sonra 3 gün içinde 550 milyon dolar, bugüne kadar geçen 2.5 ay içinde de 1 milyar 50 milyon dolar satış gelirine ulaşan MW2, şimdiden gelmiş geçmiş en çok gişe hasılatı yapan dördüncü sinema filmini geride bıraktı.
Haberin devamı ↓reklam

En çok satan oyunlar listesinde birinci ve ikinci sırayı paylaşan Guitar Hero III ve World of Warcraft, halihazırda film listesinin üçüncü sırasındaki Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı'nı (1,07 milyon dolar) geçmiş durumda.

Bilhassa World of Warcraft'in, yarattığı reklam geliriyle de Titanic'in gieş hasılatını çoktan geçtiği söyleniyor. Gişe sıralamasında 1.12 milyar dolar gelirle ikinci olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü de büyük ihtimalle her üç oyunun da gerisinde kalacak.

Bilgisayar oyun sektöründeki bu satış patlaması, özellikle batıda ailelerin oyun oynamayı televizyon izlemek kadar ‘olağan' bir ev eğlencesi olarak kabullenmesinden kaynaklanıyor. Yakında 3D teknolojili televizyonların evlere gitmesi ve PlayStation3, Xbox360 ve Nintendo Wii gibi önde gelen oyun konsollarının 3D uyumlu hale getirilmesi bu sanayiiyi daha da büyütecek gibi görünüyor.

Gelirlerdeki yükseliş, ayrıca oyunların en az 30-40 dolar gibi bedellerle satılması, geliştirmek için binlerce kişinin çalıştığı sinemaya kıyasla çok küçük ekiplerin yeterli olması ve oyunların içine bolca reklam yerleştirilebilmesi gibi etkenlere de bağlı.

Bilgisayar ve konsol oyunları sektörünün 2008'de dünyayı etkilemeye başlayan ekonomik durgunluğa rağmen büyümeyi sürdüren ender sektörlerden olduğunu da hatırlatalım.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0596449375153 seconds