Bolu Anadolu Lisesi'nde bir ilk! Tarih sizi çağırıyor..

Ana Sayfa / Arşiv / Bolu Anadolu Lisesi'nde bir ilk! Tarih sizi çağırıyor..

Yüz yılı aşkın tarihe sahip olan ve bugünkü adıyla Bolu Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretim veren okul tarihi ile yüzleşiyor.

Yüz yılı aşkın tarihe sahip olan ve bugünkü adıyla Bolu Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretim veren okul tarihi ile yüzleşiyor. Okul yönetimi, aylardır sürdürdüğü çalışmalar sonrası okulun tozlu raflarında kalmış tarihini gün yüzüne çıkarmayı başararak müze oluşturdu. Bugüne dek varlığın-dan hiç kimsenin haberdar olmadığı bu tarihi Bolu Anadolu Lisesi Müdürü Emin Burukoğlu'ndan dinledik.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

1888 yılına dayanan tarihi boyunca on binlerce mezun veren ve bugünkü adıyla Bolu Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretim veren okulun mevcut yönetimi, okulun raflarda kalmış, uzun yıllardır kimsenin görmediği tarihini gün yüzüne çıkarmayı başardı.
Tarih kokan binanın idari katına çıkıldığında, okul yönetiminin yoğun çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkmış tarih sizleri karşılıyor. Görenlerin dakikalarca gözlerini alamayacakları ve meraklılarını onlarca yıl öncesine götürecek müze hakkında Bolu Anadolu Lisesi Müdürü Emin Burukoğlu ile konuştu. Burukoğlu, onlarca yıl önce okulda kullanılmış eşyalardan oluşan müze hakkında önemli bilgiler verdi. Burukoğlu ile yaptığımız görüşmenin ayrıntıları şöyle:

- Hocam, sizi bu çalışmayı gerçekleştirmeye iten nedenler nelerdi?
Bolu Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretim veren okulumuz Bolu'nun ilk liselerinden. Okulumuz uzun yıllar verdiği eğitimle Bolu'nun büyük simalarını yetiştirmiş. Okulumuzun yetiştirdiği büyük isimleri arşivlerimizden görebiliyoruz ama bunun yanında geçmişte kullanılmış ve bugün tarihi değeri olan bir şeylerin olduğunu düşündük. Ve bu tarihi değere sahip bu eşyaları gün yüzüne çıkarmaya karar verdik. Geçmişten gelen kültürü, gelenekleri geleceğe yansıtmayı düşündük.

- Bolu Anadolu Lisesi'nin tarihini günümüze taşıyan bu tarihi eşyalarla nerede karşılaştınız?
Okuldaki diğer idareci ve öğretmen arkadaşlarımızla kolları sıvadık ve çalışmalara başlamaya karar verdik. Bu eşyalar okul içerisinde değişik yerlerde depolanmış. Okulun değişik bölümlerinde depolanmış olan ürünleri gün yüzüne çıkardık. Birçoğu kullanılacak durumda değildi. Bu eşyaların bakımdan geçmesini sağladık. Orijinal hallerine sadık kalınarak yapılan çalışmalar sonrası eşyalar hala dönemlerinin özelliklerini yansıtıyorlar.

- Sonra...
Artık tarihi değere sahip olduğunu düşündüğümüz bu eşyalardan müze oluşturmaya karar verdik.
- Günümüze taşımayı başardığınız tarihi eşyalar nelerdir? Bilgi verir misiniz?
Bunların içerisinde en dikkat çeken bir radyo. Bu radyonun özelliği Bolu'nun ilk radyosu oluşudur. Ayrıca o döneme ait ilk radyonun yayını ile ilgili plaklar ve yayın cihazları var. Onun dışında damıtma cihazı, film makineleri, projeksiyon cihazı, elektrikli süpürge, barometre, termometre, eğitim araç gereçleri ve o döneme ait eşyalar var.

-Peki, Bolu Anadolu Lisesi'nde daha önce böyle bir çalışma yapılmış mıydı?
Maalesef hayır. Yapılmamış. Gerek okul idarecilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız ve birçok mezunumuz okulumuzda müze olmamasını üzüntü verici olarak karşılıyordu. Hem de böylesine tarihi bir okulda.

- Bu çalışmayı yaparken yardım aldığınız kuruluşlar oldu mu?
Yok, hayır. Tamamen okulumuz dinamikleriyle gerçekleştirdik bu çalışmayı.

- Hocam, bu müze çalışmanızın geri dönüşümü öğrencilerinizden, velilerden ve okulun eski mezunlarından nasıl oldu?
Özellikle eski mezunlarımız okulumuzu çok sık ziyaret ediyorlar. Örneğin bu görüşme öncesi Berlin'de öğretim görevlisi olan memleketi Mersin'e gitmekte olan bir mezunumuz okulumuzu ziyaret etti. Birçok mezunumuz yıllar önce mezun olduğu bu okulu çocuklarını da beraberinde getirerek ziyaret ediyor. Ya da Ankara'dan İstanbul'a geçecek olan bir mezun Bolu'da mola verip, eski okulunu ziyaret ediyor. Okulu ziyaret edenler müze çalışmamızı büyük beğeniyle karşıladılar. Dakikalarca müzeyi inceliyorlar. Benim okuduğum okul diye kendi çocuklarına gururla bahsediyorlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0981059074402 seconds