DİNAMİTLE DEFİNE ARAYAN ÇETE ÇÖKERTİLDİ YAKALANDI

Ana Sayfa / Arşiv / DİNAMİTLE DEFİNE ARAYAN ÇETE ÇÖKERTİLDİ YAKALANDI

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin bir buçuk aydır takibinde bulunan ve izinsiz kazı yaptıkları öğrenilen define avcısı 7 kişilik grup nefes kesen operasyon sonucu suçüstü yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin bir buçuk aydır takibinde bulunan ve izinsiz kazı yaptıkları öğrenilen define avcısı 7 kişilik grup nefes kesen operasyon sonucu suçüstü yakalandı. Dinamit patlatarak define aradıkları bildirilen çetenin yanlarında çok sayıda patlatılmaya hazır halde olan dinamit ve kazı mühimmatları bulundu. Define avcılarının evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Define avcısı gruptan 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Edinilen bilgiye göre, Bolu'da haksız menfaat sağlamak amacıyla 6-7 kişilik bir grubun 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu'na muhalefet ederek, izinsiz kazı yaptığı bilgisi alan İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, 1,5 ay süren takibin ardından Çaygökpınar Köyü arazisinde 7 kişilik grubu suçüstü yakaladı.
Defineyi dinamit kullanarak arayan İ.K, F.T, F.B, A.İ, İ.Ö, A.U. ve İ.A. isimli kişilerle yanlarında bulunan 21 adet dinamit lokumu, 21 adet elektrikli fünye, 1 adet jeneratör, 1 adet hilti, 1 adet halat, 8 adet muhtelif kazı malzemeleri ele geçirildi.
Yakalanan F.T. isimli şahsın evinde yapılan aramada, üzerinde sakallı insan figürü bulunan 1 adet çömlek, 2 adet başsız heykelcik ve tarihi eser olarak değerlendirilen muhtelif fotoğraflar bulundu.
Ele geçirilen ve kazı alanına yerleştirilmiş patlatılmaya hazır halde olan dinamit lokumu ve elektrikli fünyeler Bolu İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Timi ve İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha Ekibi tarafından olay yerinde imha edildi.
Yakalanan 7 kişi jandarmada alınan ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye çıkartılan 5 kişiden 5'i tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 2 kişi serbest bırakıldı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0595140457153 seconds