Kurutulmuş meyveler vitamin deposu

Ana Sayfa / Arşiv / Kurutulmuş meyveler vitamin deposu

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Nurten Budak, kurutulmuş meyvelerin...

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Nurten Budak, kurutulmuş meyvelerin birer vitamin ve kalsiyum deposu olduğunu belirterek, "Vitaminleri ilaçlarda aramak yerine, vitamin deposu olan kurutulmuş meyveleri tüketin" dedi.

Kurutulmuş meyvelerin, yüksek besin değeri taşıdığını anlatan Dr. Budak, C dışındaki tüm vitaminlerin korunduğunu belirtti. İncir, kayısı, erik, dut, üzüm gibi meyvelerin tüketilmesinin özellikle çocuklar, gençler ve emziren anneler için yararlı olduğunu belirten Dr. Budak şunları söyledi:

"Kuru meyveler çocuklarda zeka gelişimine neden olan demir yönünden oldukça zengindir. Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum da içeren kuru meyveler, zengin bir A vitamini kaynağıdır. Enerji değeri yüksek olduğu için çocuk, genç, sporcu ve kansızlığı olanlar için tüketilecek en iyi besin kuru meyvelerdir. Ayrıca, emziren annelerin sütünün de bollaşmasına neden olur.

Vitaminleri ilaçlarda aramak yerine, doğal ilaç konumundaki vitamin deposu olan kuru meyveleri tüketmeliyiz."


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0866990089417 seconds