Enfeksiyon hastalıklarına dikkat

Ana Sayfa / Arşiv / Enfeksiyon hastalıklarına dikkat

Medical Park Fatih Hastanesi'nden aile sağlığı uzmanı Dr. Ebru Talum Gürpınar; sonbahar hastalıklarıyla başa çıkma yollarını...

Medical Park Fatih Hastanesi'nden aile sağlığı uzmanı Dr. Ebru Talum Gürpınar; sonbahar hastalıklarıyla başa çıkma yollarını anlattı: "Sonbahar hastalıkları denilince akla iklimsel, sosyal ve fiziksel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları geliyor. Vücut direncini kıran birçok değişiklik de buna katkıda bulunuyor. Güneş ışınlarının azalması, havanın soğuması ve rüzgar; enfeksiyonla alerjik durumların ortaya çıkmasını sağlıyor."

Isı değişimi stres nedeni İnsan vücudunun ısı değişimlerine ve yeni koşullara uyum sağlaması için 2-4 haftaya ihtiyacı var. Bu da yumuşak mevsim geçişleriyle mümkün. Havaların aniden ısınıp soğumasıyla ortaya çıkan değişimler, vücudun adaptasyonunu zorlaştırıyor. Böylece vücut strese girip savunma sisteminin zayıflamasına yol açıyor.

Nezle: Çok çeşitli virüslerin neden olduğu bir üst solunum yolları enfeksiyonu. Burun akıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığıyla başlıyor. Tedavi edilmediğinde orta kulak iltihabına, sinüzite veya bronşite yol açıyor. Tedavisi oldukça basit. Burun açıcı ilaçlar, şurup veya damla 2-3 gün kullanılmalı, antibiyotiğe hemen başlanmamalı.

Gribal enfeksiyonlar: İnfluenza A, B, parainfluenza, adenovirusler ve birçok viral etken gribal enfeksiyonlara yol açıyor. Nezleden farklı olarak yüksek ateş ve vücut kırgınlığıyla seyrediyor. Hastaların özellikle bağışıklık sistemi düşükse üzerine gelen ikincil enfeksiyonlar nedeniyle ölüme yol açabiliyor.

Sinüzit: Burun etrafındaki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanması. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, ağız kokusu ve ateş yapıyor.
Farenjit: Boğaz bölgesinin iltihabına deniyor. Kızaran boğaz, yanıyor ve ağrıyor. Yutkunmak güçleşiyor. Ateş, halsizlik ve boyundaki lenf bezlerinde büyüme oluyor.
Tonsillit: Bademciklerin iltihabı. Bademcikler büyüyor, şişip kızarıyor.
Otit: Kulak ağrısı, kulakta dolgunluk ve kulak yolundan akıntıyla beraber kuru öksürük oluşuyor. İyi tedavi edilmezse kronikleşerek işitme kaybı gibi kalıcı arızalar bırakıyor. Bazen de iltihap, komşu dokulara yayılarak daha ciddi hastalıklara yol açabiliyor.
Larenjit: Gırtlağın ve ses tellerinin iltihabı. En önemli belirtisi; ses kısıklığı, sesin çatallı veya boğuk çıkması.
Trakeit: Ana nefes borusunun iltihabı. Tipik belirtileri; şiddetli kuru öksürük ve göğüs kemiği arkasında ağrı.
Bronşit: Belirtiler, çoğu zaman soğuk algınlığını takiben ortaya çıkıyor. İlk günlerdeki kuru öksürük yerini balgama bırakıyor.
Astım: Krizler halinde gelen öksürük, hırıltı ve nefes darlığıyla tanınıyor. Krizlerin başlıca nedeni alerjenler ve virüsler.
Zatürre: Akciğer dokusunun iltihabı. Üşüme, titreme, yüksek ateş ve öksürükle başlıyor. Bazı risk gruplarının; dalağı alınmış olanların, yaşlıların, kronik akciğer hastalığı olanların pnömoni aşısı yaptırmaları gerekiyor.

ÖNCE DOKTOR SONRA ANTiBiYOTiK
Basit enfeksiyonlarda belirtiler 2-3 günde hafifliyor ve geriliyor. Tonsillit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlarda antibiyotik gerekebiliyor. Bu nedenle muhakkak bir hekime başvurulmalı.

DİRENCİ ARTTIRMAK İÇİN
Ellerinizi yıkayın: Gün içinde ellerinizi kurallara uygun şekilde sık sık yıkayın.
Havasız kalmayın: Kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden uzak durun.
Doğru giyinin: Mevsime uygun giyinin; ne çok ince ne de çok kalın kıyafetler tercih edin.
Isıyı ayarlayın: Ortam ısısını normal zamanda 25, uyku sırasında 22 derece tutmaya özen gösterin.
Kalabalığa girmeyin: Artan grip salgınlarında; hastalarla yakın temastan kaçının, aynı ortamda kalmamaya dikkat edin.
Grip aşısı yaptırın: Her yıl düzenli olarak ekim-kasım aylarında grip aşısı yaptırın.
Bardağınızı ayırın: Özellikle ofislerde ve okullarda; kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel eşyaları ortak kullanmayın.
Kağıt mendil kullanın: Mendil-leri tek kullanımlık olarak tüketin.
Bilinçli beslenin: Özellikle meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin, bol sıvıyla su alın.
Spor yapın: Düzenli egzersize zaman ayırın.
Düzenli uyuyun: Günde 5-7 saat etkin bir uyku sizi zinde tutacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0613429546356 seconds