Öğretmen eğitimi bilimsel hale geliyor

Ana Sayfa / Arşiv / Öğretmen eğitimi bilimsel hale geliyor

Abant'ta düzenlenen Matematik çalıştayı için Bolu'ya gelen Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey Otelcilik ve...

Abant'ta düzenlenen Matematik çalıştayı için Bolu'ya gelen Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Seminer salonunda önemli açıklamalarda bulundu. Balıbey; "Öğretmenlerimizi yazın 1 ay eğitime alarak hizmet kalitesi artıracağız. Öğretmenler okulu kullanmalı, mesaiye sekizde gelip on ikide gitmemeli."dedi.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan ve Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey Bolu'daki okul müdürleri ile İzzet Baysal Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Seminer salonunda toplantı yaptı. Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Bolunun eğitim durumu hakkında bilgi verdi. Toplantıda ilk olarak konuşan Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, Milli Eğitim Bakanlığı ve AİBÜ tarafından düzenlenen Matematik Çalıştayı'nın Bolu'da düzenlendiğini söyleyerek, nitelikli öğretmen yetiştirmenin önemine değindi. Balıbey "Aday öğretmenlerin oryantasyon eğitimi önemli, Bakanımız Ömer Bey göreve başladıktan sonra oryantasyon eğitimi çalışmaları başladı. Aday öğretmenlerimiz canlı video konferans sistemiyle Milli Eğitim Bakanımızla konuştu, Genel Müdürü tanıdı, Talim Terbiye Kurulu Başkanını tanıdı. Artık sistem değişiyor teknolojisi sonuna kadar kullanacağız" dedi. Balıbey öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin önemine değinerek," Öğretmenleri yazın 1 ay eğitime alacağız, 600. 000 öğretmeni üç senede eğiteceğiz. Öğretmen eğitimini bilimsel hale getirmeliyiz. 21. Yüzyılda yıllar öncesinde oluşturulan sisteme bağlı kalmak olmaz. Öğretmen okulu kullanmalı, sekizde gelip on ikide gitmemeli. Öğretmen alanındaki gelişmeleri takip edecek, kendini geliştirecek, yenileyecek. Bu yeni sistemle öğretmenin kalitesini arttıracağız." Şeklinde konuştu.
Eğitimin üç olmazsa olmazı vardır
Daha sonra konuşan Talim Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, "Eğitimin üç olmazsa olmazı vardır. 1. Öğretmen, 2. Öğrenci, 3.Program. Eğitim sistemi ile ilgili yapılan bütün çalışmalar, bütün yatırımlar, sınıf içerisinde öğretmen ve öğrenci arasında geçenler içindir. Dolayısıyla bunu çok iyi tahlil etmeliyiz. Programımızın ana felsefesi öğrenci merkezli eğitimdir. Öğrencinin öğrenmeyi öğrenmesini amaçlıyoruz. Öğretmenin anlattığı öğrencini dinlediği bir sistem istemiyoruz." dedi. Turan konuşmasında okul müdürlerinin önemine değinerek, "Okul bir cazibe merkezi olmalı, çevrede yaşayanların uğrak yeri olmalıdır. Bunun için eğitim yöneticileri olarak, rutinin dışına çıkmalıyız bir yenilik ortaya koymalıyız. Alışılmış rutin davranışı devam ettirirsek eğitimde ileriye gitmemiz mümkün değildir."diye konuştu. Konuşmaların ardından okul müdürlerine söz hakkı verildi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0549280643463 seconds