Bizler provokatör değiliz

Ana Sayfa / Arşiv / Bizler provokatör değiliz

CHP Milletvekili Tanju Özcan ve CHP'li Belediye Meclis Üyeleri, taşınması gündemde olan Küçük Sanayi Sitesi'nde esnaflarla buluştu. Taşınma konusunda akıllarda kalan soru işaretlerini siyasilerle birlikte masaya yatırtan esnaflar, Belediye Başka

CHP Milletvekili Tanju Özcan ve CHP'li Belediye Meclis Üyeleri, taşınması gündemde olan Küçük Sanayi Sitesi'nde esnaflarla buluştu. Taşınma konusunda akıllarda kalan soru işaretlerini siyasilerle birlikte masaya yatırtan esnaflar, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın "Sanayi Sitesi'nin taşınmasını istemeyenler esnaflar değil, provokatörlerdir" açıklamalarına karşılık verdi: Bizler provokatör değiliz. Taşınmayacağız.

TBMM Divan Kâtip Üyesi ve CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Merkez İlçe Başkanı Cemal Özsoy ve Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte taşınması gündemde olan Küçük Sanayi Sitesi esnaflarıyla bir araya geldi. Dün saat 12.00'de Küçük Sanayi Sitesi'nde düzenlenen toplantıya yaklaşık 150 esnaf katıldı.
Özcan, sanayinin taşınması konusunda ciddi bir kafa karışıklığı olmasından dolayı esnaflarla bir araya gelme kararı aldığını ve esnafların konuya ilişkin sıkıntılarını birinci ağızdan öğrenmek amacıyla esnaflarla toplantı düzenlemek istediğini belirtti. Özcan, sorunun çözümü konusuna katkı sağlamayı amaçladığını kaydederek, "Ortada hatalı bir karar varsa geri adım atmak da bir erdemdir. Bu konuda bir komisyon oluşturulması gerektiğini savunuyoruz. Bu komisyonun içinde her iki siyasi partiye mensup Belediye Meclisi üyeleri ve esnaf temsilcileri bulunmalı. Esnaf vatandaşlarımızın sıkıntıları dinlenmeli. Bu konunun tartışılmasından hiç kimse bir şey kaybetmez" diye konuştu.
Özcan, sanayi sitesinin taşınması konusunda alınacak kararlarda mülk sahibi olan esnaflarla görüşülmesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Yaşanan kafa karışıklıkları iki sebepten ileri gelmektedir. Bir, esnaflarımız hala dükkânların nasıl olacağını bilmemektedirler. Yer ücreti olarak ne kadar ödeyeceğiniz hakkında bilgi verilmiyor. Belediye'nin mevcut sitenin bulunduğu araziye ne yapacağını hiç kimse bilmiyor. Belediye'nin esnafların hak ve hukuklarını nasıl koruyacağını bilmiyorsunuz."
Açıklamalarının devamında, bundan sonraki süreçte esnaflara birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunan Özcan, konuşmalarının ardından esnafların sorunlarını dinledi.

"DÜKKÂNLARIMIZIN BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE RAZI OLMAYACAĞIZ"
Toplantıda konuşan Küçük Sanayi Sitesi esnaflarından Orhan Çiçek, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın geçtiğimiz aylarda esnaflarla bir araya gelerek bir toplantı düzenlediğini belirterek, "Başkan, bu toplantıda bize sanayi sitesinin kesinlikle taşınacağını, taşınmak istemeyenlerin faaliyette bulunmalarına kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi. Taşınma gerekçesi olarak da sanayi sitesinin şehir merkezinde kalmış olmasını, sitenin düzensiz olmasını, dükkânların kullanışsız oluşunu ve teknolojik yetersizlikleri gösterdi. Biz esnaf olarak sanayi sitesinin şehir içinde kaldığı gerekçesini yeterli bulmuyoruz. Çünkü şehir, sanayi sitesinin bulunduğu bölgeye doğru gelişmemektedir. Çünkü bu bölgenin ilerisi askeri güvenlik sahasıdır. Hem Ankara'da, İstanbul'da, Düzce'de ve Adapazarı'nda da sanayi siteleri şehrin ortasında hizmet vermektedir. 1983'ten bu yana burada esnaflık yapıyorum. Bu dükkânlarımızın yok pahasına birilerine peşkeş çekilmesine razı olmayacağız" diye konuştu.

"BİZLER GİTME TARAFTARI DEĞİLİZ"
Toplantıda konuşan bir başka esnaf Turgut Özkök ise, dükkânlarının taşınması halinde zarar edeceklerine inandıklarını belirterek, "Bizler gitme taraftarı değiliz. Taşınma konusuna bizlere danışmadan onay veren site yönetiminden bugün kimse aramızda yok. Bizden şu an taşınma konusu için para toplanmak isteniyor. Bu paraların neden toplandığını öğrenmek istiyoruz. Hiçbir yetkili bize bilgi vermiyor" sözleriyle karara tepkisini tepki gösterdi.

"KEŞKE BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ VE ALİ ERCOŞKUN'DA BURADA OLSA"
Esnaf Hamit Gökşin isimli vatandaş ise toplantıda yaptığı konuşmada, taşınma kararı sonrası yükselen muhalif sesler karşısında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın "Sanayi Sitesi'nin taşınmasını istemeyenler esnaflar değil, provokatörlerdir" sözlerine eleştiri getirdi. Gökşin, Yılmaz'ın açıklamalarına, "Biz provokatör değiliz. Ekmeğinin peşinde olan insanlarız. Taşınmayacağız." diyerek tepki gösterdi. Gökşin, emekli bir esnaf olduğunu belirttiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bu esnafa baktığımda üzülüyorum. Bugün başka bir siyasi partiden kimse yok ama oy avcılığı söz konusu olunca herkes kuyruğa giriyor. Şu memlekete yazıklar olsun. Kapalı kapılar ardında protokol imzalayanlardan muhakkak birilerinin bugün aramızda olmaları lazımdı. Hani neredeler? Mayıs ayında Belediye'de protokol yapılmış. Bugüne kadar niçin buradaki vatandaşlara sahip çıkılmadı? Sanayi sitesinin yöneticileri nerede? Haklarımızı korumak için her ay maaşlarını almayı biliyorlar ama haklarımızı korumuyorlar. Benim dükkânımı kapatsa bile benim ihtiyacım yok. Ama ben buradaki insanlara acıyorum. Ama şu memlekete vurulan darbeyi ben başka hiçbir yerde görmedim. Keşke Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Ali Ercoşkun'da burada olsaydı. Hiçbir esnaf buradan gitmek istemiyor. Nasıl ödeyeceğiz biz taşınma masraflarını? Biz hem sanayi sitesinin bulunduğu yerde, hem de taşınacağımız yerde büyük bir rant olduğunu düşünüyoruz. Burada bir rant olduğunu düşünüyorum. Bizler provokatör değiliz, ekmeğimizin peşinde olan insanlarız."

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ'NDE İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
Toplantıda konuşan bir esnaf ise, taşınma kararına sıcak baktıklarını Başkan Yılmaz'a ilettiklerinde Yılmaz tarafından dükkânlarının elektrik ve suyu kesilmekle ve faaliyetlerinin durdurulmasıyla tehdit edildiklerini ileri sürdü. Esnaflar yaptıkları açıklamada, taşınma kararına uzun vadeli borç yükü altına girmemek için sıcak bakmadıklarını belirtti.
Yapılan konuşmalarda BESOB ve Sanayi Sitesi yönetimine yönelik sert eleştirilere yer verildiği toplantıda, esnaflar tarafından haklarını yeterince koruyamadığı gerekçesiyle sanayi sitesi yönetimi için olağanüstü kongre talebiyle imza kampanyası başlatıldığı öğrenilirken, kampanyaya şimdiden 250 sanayi sitesi esnafının imza attığı bildirildi.
Yapılan konuşmaların ardından Tanju Özcan, sanayi sitesi izlenimlerini Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a aktaracağını belirterek, konunun yakın takipçisi olmaya devam edeceğini kaydetti ve Başkan Yılmaz'ı makamında ziyaret etmek üzere Küçük Sanayi Sitesi'nden ayrıldı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.051894903183 seconds