Yaşlılar Köyü Projesi İçin Görüşmeler Sürüyor

Ana Sayfa / Arşiv / Yaşlılar Köyü Projesi İçin Görüşmeler Sürüyor

Bolu'dan Almanya'ya görüşmeler yapmak için kardeş kent Neuss'a giden heyetin çantasındaki proje şekilleniyor. Bolu'ya Avrupa Birliği projesi kapsamında bir "yaşlılar köyü" yapmayı planlayan Bolu Belediyesi ve Kızılay şubesi

Bolu'dan Almanya'ya görüşmeler yapmak için kardeş kent Neuss'a giden heyetin çantasındaki proje şekilleniyor.
Bolu'ya Avrupa Birliği projesi kapsamında bir "yaşlılar köyü" yapmayı planlayan Bolu Belediyesi ve Kızılay şubesi bu konuda Alman Kızılhaç'ı, Alman AWO Yardımlaşma Derneği ve Neuss Belediyesi prensipte anlaşmaya vardı.
Almanya ziyaretlerinin dünkü etabında Alman Kızılhaç'ı, Neuss Belediyesi ve iki farklı yardımlaşma örgütünün daha ortak olduğu ve ileri derece özürlülerin iş imkanı bulduğu bir kompleksi gezerek burada yetkililerden brifing alan Bolu heyeti benzeri bir çalışmanın Türkiye'de de benzer çalışma yapılması gerektiğini belirtti.
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Kızılay Başkanı Yılmaz Özarslan, Kızılay Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin İka, Kızılay Bolu şube sekreteri Rujhat Avşar, Neuss kentinde yaşayan ve Bolu ile Neuss arasında köprü olan Bolulu Vedat Atalay mevcut kompleksi gezdikten sonra Neuss sokaklarında belediyecilik çalışmalarını inceledi.
Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel'i ziyaret eden Bolu heyeti Sunel ile fikir alışverişinde bulundu. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Konsoloslukların asli vazifelerinin dışında Almanya'da yaşayan Türkler ile Türkiye arasındaki köprü olduğunu ifade etti ve kendilerini sıcak bir şekilde karşılayan Konsolos Fırat Sunel'e teşekkür etti.
Sunel'e Neuss ile Bolu Belediyesi arasındaki kardeşlik çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Yılmaz mevcut ziyaretin sebebi olan "yaşlılar köyü" projesi hakkında da kısa bir açıklama yaptı.
Konsolosluğun Bolu Belediyesi'nin tüm çalışmalarında yardımcı olacağı sözünü veren Fırat Sunel kendisinin de Bolu damadı olduğunu vurgulayarak kendisinin de yarı Bolulu olduğunu kaydetti.
Konsolosluğun ardından AWO Yardım Vakfı tarafından işletilen yaşlılar sitesini ziyaret eden heyete burada da brifing verildi. Yapılması planlanan yaşlılar köyü projesi için alt yapı hazırlamak için benzer çalışmaları inceleyen Bolu heyetine AWO yardım vakfında özel ilgi gösterildi.
AWO Yardım Vakfı Genel Müdürü Bülent Öztaş tarafından yakın ilgi gösterilen Bolu heyeti hazırlanan proje için Öztaş'ın etkin rol almasını istedi.
Burada evde yaşlı ve hasta bakımı hakkında da bilgi alan Bolu heyetinde bulunan Hüseyin İka Türkiye'de ki uygulama konusunda da bilgi verdi.
Buradaki incelemeler sonrası bir açıklama yapan Bolu Kızılay Şube Başkanı Yılmaz Özarslan "Biz buraya her ne kadar yaşlılar köyü projemiz hakkında proje ortaklarımız ile görüşmeye gelmiş olsak da muadilimiz olan dernek ve vakıfların çalışma alanlarını da incelemek için çaba harcıyoruz. Ancak görüyoruz ki biz Türkiye olarak bir çok alanda Avrupa'yı yakalamış hatta geçmiş bulunmaktayız. Geliş amacımız olan proje de tüm şartlar yerine geldikten ve prosedürler tamamlandıktan sonra start alacak hale gelmiş bulunmakta. Proje gerçekleştiği takdirde 30 milyon Euro'luk bir yatırım yapılacak ve Bolu Türk yaşlıların dışında Avrupalı yaşlılarında Türkiye'deki adresi olacak" dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0529000759125 seconds