Yarın Çok Geç Olmadan

Ana Sayfa / Arşiv / Yarın Çok Geç Olmadan

Makine mühendisleri Odası Bolu il temsilcisi O.Murat Ataman il genelinde kontrollerini tamamladıkları 290 adet asansörden

Makine mühendisleri Odası Bolu il temsilcisi O.Murat Ataman il genelinde kontrollerini tamamladıkları 290 adet asansörden hatasız olarak nitelendirilecek herhangi bir asansörü tespit edemediklerini söyleyerek "Böylesi bir tablonun oluşmaması için proje aşamasından, ruhsatlandırmaya; ruhsat aşamasından yıllık kontrollerine, tümüyle gerçekleşen bir denetimin ağının varlığı gerekmektedir."dedi.
Makine mühendisleri Odası Bolu il temsilcisi O.Murat Ataman EMO Bolu il temsilciliği Yür. Kur. başkanı Gürkan Tabağ ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında ilimizin kanayan yaralarından birine parmak bastı. Ülkemizde kullanılmakta olan asansörlerin güvenli ve çalışır durumda olması konusunda öteden beri yaygın şikâyetlerin olduğunu söyleyen Ataman; "Gerekli koşullara uymayan asansörlerden oluşan ölümcül kazaların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Yönetmelik gereği mecburi olan Asansörlerin Yıllık Kontrolleri için Bolu Belediyesi ile imzaladığımız Protokol gereği 2010 yılı kapsamında ilimizde ki asansörlerin kontrollerine başladığımızı daha önce Bolu kamuoyuna duyurmuştuk. Bu kontrollerin asıl amacının; Asansör kullanıcıları, bakımcı ve asansör dışındaki insanlar açısından olası kazaları engellemek olduğu asla unutulmamalıdır."dedi. Protokol tarihinde, 537 adet Yıllık Kontrolünün yapılması gereken asansörlerden, Haziran ayı itibariyle 290 adet asansörün ilk kontrolleri tamamlanmış olduğuna işaret eden Ataman ; "Bir Makina Mühendisi ve bir Elektrik Mühendisi arkadaşımızın gerçekleştirdiği denetimler neticesinde elde ettiğimiz veriler, yaptığımız bu kontrollerin gereksinimini bir kez daha göstermektedir. 29 madde ve 101 kriter dahilinde yapılan kontroller sonrasında, tehlike durumuna göre etiketlendirmeye gidilmektedir. Tehlike derecesine göre Can ve Mal tehlikesinin en ağır olduğu durumdan, herhangi bir tehlike arz etmeyen asansörlere, 3 tip etiketlendirme mevcuttur. Etiketlerimiz, söz konusu tehlike kapsamında sırasıyla; Kırmızı, Mavi ve Yeşil olarak renklenmektedir. İlimizde ilk kontrolü tamamlanan 290 adet asansörden kontrol sonrasında henüz hatasız asansör tespit edilememiştir. Her ne kadar tablo ürkütücü de gözükse yapılan kontrollerin detaylı olması, yani güvenlik tertibatlarının cıvatasından somununa bir kontrol gerçekleştiriliyor olması, hata oranını yükseltmektedir."diye konuştu.

"Bakım ve denetim şart"

Böylesi bir tablonun oluşmaması için proje aşamasından, ruhsatlandırmaya; ruhsat aşamasından yıllık kontrollerine, tümüyle gerçekleşen bir denetimin ağının varlığının gerekmekte olduğuna dikkat çeken Makine mühendisleri Odası Bolu il temsilcisi O.Murat Ataman " Bina yöneticilerimiz, asansör firmaları ve asansör kullanıcılarına bu noktada büyük hukuki sorumluluklar düşmektedir. Mevcut asansörlerin güvenli hale gelmesi ancak bina yöneticilerimizin sorumluluklarını bilmesi ve bakımcı firmaların nitelikli çalışmasıyla; ayrıca mevcut yönetmelik ve standartlar dâhilinde Belediye tarafından uygulanacak yaptırımlarla mümkün olacaktır. Yürürlükte olan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği: "Bina sorumlusu; asansörün bu Yönetmelik kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmaktan ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için ilk yıllık kontrolünü asansörün hizmete alınmasını müteakip iki yıl sonra, devamında ise yılda en az bir kere yaptırmaktan sorumludur." der. Her birimiz sorumluluklarımızın farkına vararak daha nitelikli ve güvenli bir asansör kullanımı sağlayabiliriz."şeklinde konuştu.

"Biz ilk adımı attık"

Meslek örgütleri olarak Belediyelerin ve ilgili yönetmeliklerin kendilerine tanıdığı her ölçüde güvenilir bir yaşamın varlığını sağlayabilmek için ellerinden geleni yapmakta olduklarını da sözlerine ekleyen Ataman; "Yerel yönetim görevlileriyle yaptığımız görüşme ve toplantılar neticesinde; ilgili Bakanlık tarafından, özellikle engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırma amaçlı biçimlendirilmiş olan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği uyarınca, kentimizde Asansörlerde Avan Proje uygulamasını yürürlüğe sokmuş ve daha geniş alana sahip asansörlerin tesis edilmesi için Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği olarak ilk adımı atmış bulunmaktayız. Ayrıca yine bünyemizde oluşturduğumuz asansör komisyonunun yerel yönetim görevlileriyle yaptığı görüşmeler ve söz konusu arkadaşlarımızın çabası sonucunda asansörlerin ruhsatlandırılma aşaması daha sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Tüm bu çalışmalar kapsamında karşılıksız harcanan bu mesai kentimizde daha sağlıklı bir yaşamın varlığını sağlayabilmek adınadır. Çünkü Demokratikleşen, Sanayileşen ve Üreten bir Türkiye mücadelesinde bilimin bize sağladığı gerçekler üzerine, zamanın hiçbir diliminde "yaşamın" önemini reddetmemiz mümkün değildir. Asansörlerin yıllık kontrolleri ve projelendirilme aşamasına ilişkin her türlü bilginin Makina Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği'nden sağlanabileceğini ve aynı şekilde Asansör Proje ve Yıllık kontrollerine ilişkin tüm başvuruların Odamıza yapılabileceğini bildiririz" dedi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0528597831726 seconds