Akpınar'ın Yerine Aydoğan

Ana Sayfa / Arşiv / Akpınar'ın Yerine Aydoğan

Fethullah Gülen'in Onursal Başkanlığı'nı yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nca hafta sonunda düzenlenen Abant Platformu ikinci vali çıkışına sahne oldu.

Fethullah Gülen'in Onursal Başkanlığı'nı yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nca hafta sonunda düzenlenen Abant Platformu ikinci vali çıkışına sahne oldu.
Türkiye, Bolu valisi H.İbrahim Akpınar'dan sonra bu yılda Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu'yu konuşmaya başladı. Abant Platformu tarafından düzenlenen "Vesayet ve Demokrasi" konulu toplantıda söz alan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu toplantının ilk gününde , "DP'nin 1950'de iktidara geldiğinde CHP'yi kapatıp, İnönü'yü de tarihteki huzurlu yere göndermemiş olması en büyük talihsizliktir" demesi ülke gündeminde bomba etkisi yarattı. Aydoğdu, "Merkeziyetçilik aracı olarak idari vesayet" başlıklı konuşmasında, harf devrimini de işaret ederek, "Türkiye 1920'li yıllarda hafızasını kaybetti. 1684'de kilise bir bildiri yayınlamış. Biz İngiltere'ye gittiğimizde bu bildiriyi okuduğumuzda anladık. Ama Merzifonlu Karamustafa Paşa'nın Viyana'dan merkeze gönderdiği arizayı (dilekçe, rapor) aramızda kaç kişi okuyabilir, okuyabilse kaç kişi anlayabilir" dedi. Aydoğdu, "Eyüp Sultan'dan yayın yapan bir yorumcunun da Eyüp Sultan'ın mezar taşını okuyabilmesi gerekir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu; "Tarihi sorgulamak Vali'nin işi değil "

Konu hakkında görüşlerini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu'ya tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, ''Bürokratik kadrolar siyasallaştıkça bu tür demeçleri almak şaşırtmıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin valileri, kaymakamları ve devletin diğer birimleri siyasallaştırması maalesef bu tür söylemlerin medyaya yansımasına da yol açıyor. Vali, valiliğini yapmalı. Vali, hükümetin ve devletin temsilcisi. Tarihi sorgulamak valinin işi değil."şeklinde konuştu.

"Yanlış anlaşıldım"

Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu da toplantıda yaptığı konuşmayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.''DP'nin 1950'de iktidara geldiğinde CHP'yi kapatıp, İnönü'yü de tarihteki huzurlu yere göndermemiş olması en büyük talihsizliktir'' şeklindeki sözlerinin siyasi değil akademik bir değerlendirme olduğunu belirten Aydoğdu, yanlış anlaşıldığını söyledi. Aydoğdu, konuşmasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirisine yönelik de ''Valilerin işi siyaset değildir. Benim de böyle bir maksadım yoktu. Çok üzüldüm, sözlerim hiç kastetmediğim bir şekilde anlaşıldı. CHP ile ilgili söz söylemek ne haddimdir ne de yetkimdir'' dedi. Vali Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ben, 1950 sürecinde bütün Türkiye ile birlikte siyasi unsurların da kendilerini yenilemeleri hususunda bir söz söyledim. Yoksa kapatılma sözü kesinlikle benim niyetimi ifade etmiyor. Sayın Genel Başkan'ın 'valilerin işlerini yapmaları' gerektiği sözüne de katılıyorum. Esasen valilik müessesesinin geleneği ve halkımızın bu müesseseye bakışı bizi siyasetin dışında tutar. Biz orada devletin ve hükümetin temsilcisiyiz. Bütün partilere eşit mesafedeyiz. Sayın Genel Başkan'ın bu kanaatine katılıyorum, valiler siyaset dışı bir pozisyonda hizmetlerine devam ediyorlar. Çok üzüldüm, sözlerim hiç kastetmediğim bir şekilde anlaşıldı.''

Geçen yılda Akpınar ön plana çıkmıştı

Abant Platformu'nun geçen yılki toplantısına da, dönemin Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, "Aradan geçen uzun yıllara rağmen, zaten pek de iyi olmayan demokratik hayatımıza tecavüz eden darbecileri yargılayamadık, bu millete reva gördükleri yargısız infazların, işkence ve kötü muamelelerin hesabını soramadık. Bugün demokratik hayatımızın önündeki en büyük engel hiç şüphesiz, darbeci generallerin anayasasıdır" sözleriyle ülke gündemine damgasını vurmuştu.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.114217996597 seconds