Sonuna Kadar Evet

Ana Sayfa / Arşiv / Sonuna Kadar Evet

Memur-Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu Abant'ta yaptığı açıklamada 12 Eylül'de gerçekleştirilecek olan Referandumla ilgili değerlendirmelerde

Memur-Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu Abant'ta yaptığı açıklamada 12 Eylül'de gerçekleştirilecek olan Referandumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Paketteki yargı reformunu içeren 2 maddenin anayasa mahkemesi tarafından iptal edilip geriye kalan maddelerin 12 Eylül ‘de referanduma sunulması halinde yine "Evet " diyeceklerini söyleyen Gündoğdu;" Bir madde bile referanduma gitse, biz yine 'evet' diyeceğiz. Anayasa Mahkemesi, eğer yargı düzenlemelerini içeren maddeleri iptal ederse, Anayasa'da tanımlı 'hukuk devleti' ilkesini ihlal etmiş olur. Hukuk rafa kaldırılırsa, tek ayaklı demokrasi ortaya çıkar. Tek ayaklı demokrasi de sağlıklı işlemez.'' biçiminde konuştu.

Memur-Sen tarafından Büyük Abant Otelinde ''Anayasa Değişikliğinin Kamu Görevlileri Sendikaları, Örgütlenme ve İkincil Mevzuat Üzerine Etkileri, Öngörüler ve Öneriler Çalıştayı'' yapıldı. İki gün süren çalıştayın sonunda basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel başkanı Ahmet Gündoğdu, terör saldırılarına değinerek, "Terör, tam manasıyla azmış durumda. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, başta aileleri olmak üzere milletimize baş sağlığı diliyorum. Son günlerde, tesadüfî olduğuna inanmadığımız bazı olaylar yaşandı. Bunlardan biri, Mavi Marmara'ya İsrail tarafından yapılan saldırı, biri nükleer silahlarla ilgili İran'la hakkında alınan kararda Türkiye'nin tutumu, bir diğeri İmralı'dakinin muhatap alınmamasının vehmiyle ortaya konulan tablo, biri de Güneydoğu halkını temsil ettiğini söyleyerek Meclis'e gelip de siyaset yapanların, İmralı'yı muhatap gösteren şaşı siyaset anlayışıdır'' dedi. Ergenekon terör örgütü soruşturmasında, yasal olarak takip edilen telefon görüşmelerinden ortaya çıkan konuşmalardan, ''birilerinin düğmeye bastığı'' sonucunun ortaya çıktığını ileri süren Gündoğdu,''Basılan düğme, terörden, kandan kazançlı çıkmak isteyenlerin varlığını ortaya koyuyor. Yaşanan olaylar üzerine, çözüm olarak olağanüstü halin önerilmesini Türkiye'yi yeniden kaosa sürükleyecek bir proje olarak görüyoruz. Esas çözüm, olağanüstü hal yerine, olağanüstü birlikteliktir. Sağduyulu olmak, milletimizi bir ve beraber tutmak yapılması gereken önceliktir. Anaların gözünün yaşının dinmesi sağlanırken, bataklık da kurutulmalıdır. Daha önce dile getirdiğimiz bedelli askerlik teklifimizi yineliyoruz. Buradan elde edilecek gelirle, profesyonel orduya geçiş sağlanmalıdır. İki aylık acemilikten sonra, hiç tanımadığı ve bilmediği bir arazide uzman teröristlerin karşısına koyarak bu pislikten kurtulamayız. Uzman askerliğe en kısa zamanda geçilmelidir.'' Diye konuştu.

-''Çözüm Sivil Anayasadır''

Bütün bunların çözümü için yeni sivil bir anayasaya gereksinim olduğunu söyleyen Gündoğdu, ''Topyekün bir anayasa ihtiyacı karşılanamadı. Ancak, önümüzde bir referandum paketi var. Bu paketin demokratik, laik, sosyal hukuk devlet ilkelerimizin karşılık bulmasında önemli bir görev ifa edeceğini umuyoruz" biçiminde konuştu.
Gündoğdu, referandum sandığının 12 Eylül'de milletin önüne gelecek olmasının, bugün yaşanan olaylarla ilgili olduğunu iddia ederek, ''Paketin TBMM'den çıkmasını engelleyemeyenler, bu siparişi karşılanmayanlar muhalefetin içine de el atarak yeni oyunlarla, kirli oyunculara destek vererek oyunlarına devam ediyorlar. Milletimizin bu konuda sağ duyulu ve uyanık olması lazım'' ifadelerini kullandı. CHP'nin Anayasa Değişiklik Paketini, Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini de yüksek mahkemenin başvuruyu kabul etmesini de ilkesizlik olarak gördüğünü kaydeden Gündoğdu, ''367 dayatmasının, ne yasada, ne Anayasa'da yeri vardı. Başörtüsü yasağının kaldırılmasında, Anayasa Mahkemesinin aldığı karar da anlaşılmaz ve kabul edilemez bir durumdu. Darbe anayasası kurumu bile olsa, Anayasa Mahkemesinin her istediğinde Anayasa'yı çiğneyerek TBMM iradesine ipotek koyması ve Türkiye'yi yargıçlar devleti haline getirmesinin önüne de geçilmelidir. Bu çağrının, kamuoyu tarafından tartışılmasını istiyoruz' dedi.

'Bir madde bile referanduma gitse,
biz yine 'Evet' diyeceğiz''

Gazetemizin haber müdürü Hakan Karacaören'in paketteki yargı reformunu içeren 2 maddenin anayasa mahkemesi tarafından iptal edilip geriye kalan maddelerin 12 Eylül ‘de referanduma sunulması halinde sendikalarının takınacağı tavır ile ilgili sorusunu da cevaplayan Gündoğdu,''Atatürk'ün, 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' sözü, paketin Anayasa Mahkemesi'nde görüşülmeye başlamasından sonra enflasyona uğramıştır. Var olan maddelerden hiç biri gereksiz değildir. Bir madde bile referanduma gitse, biz yine 'evet' diyeceğiz. Anayasa Mahkemesi, eğer yargı düzenlemelerini içeren maddeleri iptal ederse, Anayasa'da tanımlı 'hukuk devleti' ilkesini ihlal etmiş olur. Hukuk rafa kaldırılırsa, tek ayaklı demokrasi ortaya çıkar. Tek ayaklı demokrasi de sağlıklı işlemez.'' Şeklinde konuştu. Çalıştayda referandum paketinde yer alan toplu sözleşme hakkına yönelik, ikincil mevzuattaki düzenlemelerin nasıl olması gerektiği konusunun ele alındığını söyleyen Gündoğdu, görüş birliğine varılan konuları şu şekilde özetledi; "Toplu sözleşme düzeni ve kapsamı, kamu görevlilerinin haklarını artıracak bir içerikle düzenlenmelidir. Toplu sözleşme hakkına sahip olunması, kamu görevlilerinin iş güvencesiyle mümkündür. Bu hakkın verilmesi, iş güvencesini tartışmaya açmanın gerekçesi yapılamaz. Toplu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan grev hakkının değişiklik paketinde yer almaması büyük bir eksikliktir. Bu eksiklik en kısa zamanda giderilmelidir. Toplu sözleşme hakkının doğru bir zemine dayanması ve sağlıklı sonuçlar üretmesi için 657 ve 4688 sayılı yasalar başta olmak üzere ikincil mevzuattaki düzenlemeler, kamu çalışanlarının yeni haklar elde etmesini sağlayacak içerikte ve ivedilikle gerçekleştirilmelidir."


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0715651512146 seconds