TSK CHP'nin Arka Bahçesi Değil

Ana Sayfa / Arşiv / TSK CHP'nin Arka Bahçesi Değil

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Artık şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) CHP'nin arka bahçesi olmadığını'' belirterek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Artık şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) CHP'nin arka bahçesi olmadığını'' belirterek, ''Artık TSK ve onun komuta kademesindekiler, bir partiyle doğrudan ilişki kurup o partinin geleceğini sağlama noktasında değiller. Onlar şerefli, onurlu komutanlar olarak Türkiye'nin hem iç hem dış güvenliğindeki görevini çok iyi yapmaya başladılar'' dedi.

AK Parti Genel Merkezince düzenlenen ''Türkiye Buluşmaları'' ikinci etabı çerçevesinde, Sultanbeyli Büyükşehir Kültür Merkezi'nde konuşan Arınç, Anayasa Değişikliği referandumuna değindi.

Millet iradesinin her şeyi çözdüğünü belirterek, Cumhurbaşkanı seçimlerini hatırlatan Arınç, ''Ekim 2007'yi unutmayın. Yüzde 70 katılım oldu. Yüzde 67,5 referandumda 'evet' oyu kullandı. Şimdi de aynısı olacaktır. Benim gönlümden geçen yüzde 60'tan aşağı düşmemektir. Fazlasını Allah'tan bekliyoruz, inşallah millet de gereğini yapacak'' dedi.

CHP'nin, DSP'den de imza toplayarak, Anayasa Mahkemesine gittiğini ve referanduma gidilmemesini istediğini ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Referanduma gidilirse millet 'evet' der sonra. Peki sen seçime giderken sandığa gitmeyecek misin? Milletin oyunu istemiyor musun? Milletin referandumda oy kullanmasına niçin engel olmak istiyorsun? Üstünlerin hukuku devam etsin. Çünkü CHP, geleceğini yargıyla iş birliğine bağlamış. O desteğinden mahrum olursa hiçbir zaman iktidar yüzü göremeyeceğine inanmış bir defa. Yanlış da olsa inanmış. Artık 'CHP artı Ordu eşittir iktidar' formülünün geçersiz olduğunu biliyorlar. Çünkü şerefli TSK, CHP'nin arka bahçesi değil artık, bunu çok iyi öğrendiler. CHP bunu gördü artık... Onun için başka müttefikler aramaya başladı. O da 'Yüksek yargı acaba olabilir mi?' diye bir hevesin içerisinde.''

Arınç, ''Böyle bir Anayasa değişikliğine 'evet' demek için yüzlerce sebep var. 'Hayır' demek için de CHP'li olmak lazım'' dedi.

Anayasa'nın 28 maddesini değiştirmekte olduklarına işaret eden Arınç, ''AK Parti olarak biz sadece 'evet' oyu kullandık. CHP, milletvekillerini 'hayır' oyu kullandırmak amacıyla oylamaya sokmadı. Çünkü içlerinden 'evet' oyu verebilen olur diye korktu'' diye konuştu.

Anayasa değişikliğine şiddetle muhalefet eden CHP'nin şimdi de Anayasa Mahkemesi'ne gittiğini anlatan Arınç, DSP'li ve MHP'li milletvekillerinin aleyhte oy kullandığını, BDP'li milletvekillerinin oylamalara katılmadığını söyledi.

Arınç, 336 oyun tamamen AK Parti ve birkaç bağımsız milletvekiline ait olduğunu belirterek, ''Kim olduklarını şahsen biliyoruz ama 3 ya da 4 arkadaşımızın bağımsızlardan oy sağladığı bir gerçektir'' dedi.

Başından beri referandumda ''evet'' oyu kullanacağını belirten Saadet Partisi'ni tebrik eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu şunu gösteriyor; milli iradeye sahip çıkanlar, ben 'milletim', 'ben varım' diyenler elbette bu referandumda 'evet' oyu kullanacaklar. 'Hukukun üstünlüğünü istiyorum' diyenler, 'evet' oyu kullanacak. Ama 'üstünlerin hukuku olsun' diyenler 'ret' oyu kullanacak. 'Sivillerden hayır gelmez, askerler gelsin başımıza' diyenler 'hayır' oyu kullanacak.''

-''DARBELER DÖNEMİ ÇOKTAN BİTTİ''-

Arınç, ''Bazıları ah nerede o eski günler'' dese bile darbeler, cuntalar döneminin çoktan bittiğini artık Türkiye'de sivil iktidarlar olacağını söyledi.

Askerlerin yurt savunması yapacağını, güvenliği sağlayacağını, şehit ve gazi olacağını, başı dik olacağını, en güçlü silahlara sahip olacağını belirten Arınç, Türkiye'nin bağımsızlığını orduya bağladığını, bağımsız, hür ve müstakil bir ülke olarak Türkiye'nin ayakta durmasını, bir düşmana karşı ülkenin savunmasını elbette yine askerin yapacağını kaydetti.

Arınç, ''Biz askerimizi bu noktada görmek isteriz. Topunun namlusunu sivile yöneltmiş bir askere dünyada kimse selam durmaz. Biz de selam durmayacağız. Herkes kendi görevini yapacak'' dedi.

Darbe döneminin kapandığını belirten Arınç, bazılarının bunu istemediğini ifade etti.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0538809299469 seconds