Çocuklar İçin Adalet

Ana Sayfa / Arşiv / Çocuklar İçin Adalet

Türkçeder tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının kapanış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Türkçeder tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının kapanış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "2009 Ocak ayından itibaren 300 çocuk, 2007'den itibaren ise 1500 çocuk Filistin'de hayatını kaybetti. Bugün hiçbir art niyet taşımadan Ramallah'ın, Kudüs'ün, Gazze'nin çocukları için adalet istiyoruz" dedi.

8. Uluslar arası Türkçe Olimpiyatları kapanış töreni, Ataköy Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katıldığı törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına yabancı ülke çocuklarına Türkçe öğreten öğretmenlere teşekkür ederek başladı. "Selam ülkesine, barış ülkesine, dostluk ve kardeşlik ülkesine hoş geldiniz" diyen Başbakan Erdoğan, "Yer yüzündeki her dil güzeldir. Her dil kalbin aynasıdır. Bu anlamla buluşmada 120 ülkeden gelen 750 öğrencilere ortak bir kelime ile sesleniyorum. Farklı dillerde aynı anlama gelen 'selam' kelimesi ile sizlere sesleniyorum. Hepinizi en kalbi hissiyatımla selamlıyorum. Selam, barış, dostluk ve kardeşlik ülkesi Türkiye'ye hoş geldiniz. Bize bu heyecanı yaşattığınız için, sizlere, öğretmenlerimize tüm emek verenlere bu ülke ve bu millet adına şükranlarımı sunuyorum. Bir avuç gönül adamı, dünyanın uzak coğrafyasına, uzak ülkelerine hasıl oldular. Oralara Türkiye'nin gönül zenginliğini götürdüler. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Engellerden yılmadılar. Bahanelere sığınmadılar. Ben artık gittiğim birçok ülkede Türk okullarında Türk bayrağının dalgalandığını, Türkçe konuşulduğunu görüyor, bundan ülkem ve milletim adına büyük gurur duyuyorum. Bunu ülkemize, milletimize yaşatan bütün öğretmenlerimize, kardeşlerime bu gönül hareketine ön ayak olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"BUNA GÖZ YUMANLAR EN AZ KATİLLER KADAR SORUMLUDUR"

Başbakan Erdoğan, Gazze'ye insani yardım taşıyan gemiye İsrail askerlerinin düzenlediği kanlı saldırıya da değinerek, "Hayatın baharında umut dolu gençleri Filistin'de nice genci katlettiler. Bütün bunlar bir yana Gazze'ye insani yardım taşıyan gemiye uluslararası sularda saldırdılar. 19 yaşındaki Furkan Doğan'ı hayalleri ile birlikte öldürdüler. Yeryüzünde hiç kimse çocukların katledilmesini mazur gösteremez. Bir çocuğun ölümü bütün insanlığın ölümüdür. Masum bebeklerin, masum sivillerin katledilmesine göz yumanlar, görmezden gelenler en az katiller kadar sorumludur. Dünyanın neresinde olursa olsun insanlar geleceğe umutla baksın istiyoruz. En büyük hizmet insana eğitime yapılıyor. Dostluğa ve kardeşliğe yapılıyor" dedi.

"BİZ TÜM DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ"

"Biz hiç kimsenin diliyle, inancıyla, derisini rengiyle, etnik kökeniyle ilgili değiliz" diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasında sık sık Yunus Emre ve Mevlana'dan alıntı yaptı. Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' sözünü hatırlatan Erdoğan, "Ülkemiz bütün politikalarını bu anlayış üzerine inşa etmiştir. Biz hem bölgemizde hem de tüm dünyada sadece barış istiyoruz. Biz barış mücadelesinde samimiyiz. Biz kelime anlamı itibarıyla barış anlamı taşıyan İslam dininin mensuplarıyız. Herkese bu anlayışla yaklaşmak zorundayız. Türkiye Medeniyetler İttifakı girişiminin mimarıdır. Yürütücüsüdür. Büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Politikamızı, komşularımızla sıfır problem üzerine kurduk. Birçok ülkeye ile vizeleri kaldırdık. Bu samimiyetin göstergesidir. TRT Türk, Türkiye ve tüm dünyaya Türkçe sesleniyor, barış mesajlarımızı iletiyor" ifadelerini kullandı.

"SAİD-İ NURSİ'NİN SÖZÜNE ATIFTA BULUNDU"

Konuşmasında, Said-i Nursi'nin sözüne atıfta bulunan Başbakan Erdoğan, "Büyük mütefekkir Said-i Nursi diyor ki; 'Bizim düşmanımız cehalettir, zarurettir, ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sabırla, marifet ve ittifak silahları ile mücadele ederim. İşte biz bütün dünyaya bütün samimiyetimizle, ümitvar olunuz. Gelecekte en gür sada barışın sadası olacaktır" diye konuştu.

Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın yanı sıra aralarında Serdar Ortaç, Emel Sayın, Bedia Akartürk, Hakan Şükür, Bülent Uygun, Fatih Altaylı ve İsmail Küçükkaya'nın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış, Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

captchaPic
ULAŞIM
Adresimiz: BOLU
ETİKETLER
SOSYAL MEDYA
BoluHosting  BayReklam
Page generated in 0.0575089454651 seconds